M-X Producent akcesoriów dla gołębi

Historia Oddziału


 

HISTORIA Oddziału Łazy

a teraz Oddziału Jura-Łazy woj. śląskie

Okręg Śląsk Wschód

Początki hodowli gołębi pocztowych w Łazach sięgają pierwszych lat minionego stulecia. Jednak narodziny życia organizacyjnego datuje się od utworzenia w 1955 roku Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Łazy liczącego wówczas ok. 15 członków, obecnie zaś noszącego statutową nazwę Sekcja Łazy.

Towarzystwo szybko się rozrastało, wstępowali do niego miłośnicy i hodowcy gołębi pocztowych z okolicznych miejscowości gm. Łazy i gm. Ogrodzieniec. Hobby obejmowało coraz większy szereg ludzi, ale samodzielne lotowanie było utrudnione dlatego też wspólnie z członkami oddziału Zawiercie przewożone były gołębie koleją na stacje PKP Myszków gdzie wspólnie z gołębiami z oddziału Myszków jechały w dalszą podróż. Można sobie wyobrazić trudności z załadunkiem gołębi do drewnianych koszy, a następnie przewożenie ich przy pomocy wozu konnego na stacje PKP w tej chwili wydaje się to trochę dziwne przy używaniu samochodów ciężarowych i nowoczesnych kabin do przewozu gołębi.

Pierwszy zegar do rejestrowania powracających gołębi z lotów posiadało niewielu hodowców z uwagi na bardzo dużą jego cenę. Dlatego też koledzy hodowcy po przybyciu ich gołębia do domu udawali się z obrączką gumową do osób posiadających zegary do konstantowania gołębi celem jej odbicia.

Było to bardzo utrudnione z uwagi na znaczne odległości pomiędzy hodowcami, a do dyspozycji był tylko rowery.

 Będąc przy tym temacie nadmienię jedna zabawną historię opowiedzianą mi przez starych hodowców. Odbywał się lot z odległości 500km i jak wcześniej opisywałem hodowcy musieli jeździć na rowerach do hodowców posiadających zegary do konstantowania celem zarejestrowania obrączki gumowej z przybyłego gołębia z lotu. Po przylocie 2 gołębi do mistrza oddziału wsiadł on na rower i tak pędził do kolegi z obrączkami gumowymi, że przejeżdżając przez most zachwiał się i wpadł do rzeki, ależ to była tragedia nie dlatego, że się pomoczył ale, że obrączki gumowe zgubił. Następnym razem woził je  zabezpieczając w kieszeni spodni.

Z roku na rok gołębiom stawiano większe wymagania ,wydłużając odległości lotowe . Były to odległości 500, a nawet 900 km.

 

Chciałbym dodać, że przez 18 lat Kazimierz Pilawski pełnił funkcję Prezesa Oddziału Łazy i bardzo dobrze wywiązywał się z powierzonych obowiązków za co serdecznie mu dziękujemy

 

Natomiast w roku 2007 zarząd Odziału Łazy oraz jego członkowie postanowili rozwiązać PZHGP Oddział Łazy , a zawiązać organizację poza rządową noszącą nazwę Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych w Łazach. Nazwę taką przybraliśmy celem propagowania wśród hodowców z całej Polski jak również z zagranicy Jury Krakowsko Częstochowskiej.  Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych zrzeszał 180 członków z 4 gm. znajdujących się na terenie Jury Krakowsko -Częstochowskiej, oraz miasta Zawiercie tj. Ogrodzieniec, Łazy, Klucze, Kroczyce, Zawiercie. W powyższym Klubie działały 4 punkty wkładań   Ogrodzieniec, Łazy, Klucze, Zawiercie. W roku założenia Klub zakupił dwie nowoczesne kabiny do przewozu gołębi pocztowych oraz inne potrzebne rzeczy do prawidłowego funkcjonowania Klubu.

 Prezesem Klubu był jest Andrzej Morel
Jurajski Klub dzialał od 2007r do roku 2009.

 

W roku 2010r ponownie zawiązuje sie Oddział Jura-Łazy wchodzący w skład Okręgu Śląsk Wschód.  W sklad Oddziału wchodziły  cztery Sekcje Klucze, Łazy, Tucznawa i Ogrodzieniec zrzeszając około 135 członków.

Presesem Oddziału został Ireneusz Kowalski, któy bardzo dobzre wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Po utworzeniu Oddziału lotowaliśmy przez dwa sezony wspólnie z Oddziałe Wolbrom .                      Od sezonu 2012 będziemy uczesniczyć w lotach wspólnie z Oddziałem Myszków.Obecnie Nasz Oddział posiada trzy Sekcje Łazy, Ogrodzieniec i Tucznawa

 

Chciałbym tylko dodać, że czasy sie zmieniają i rozwój techniki ma decydujący wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Odczuliśmy pozytywnie ten rozwój także i w naszym związku . Jak nasi poprzednicy posiadali jeden zegar do rejestracji czasów przylotów gołębi to obecnie każdy hodowca posiada zegar kontrolny w tym 70 kolegów na 100 członków Oddziału Jura Łazy  posiada elektroniczne systemy do konstatowania gołębi. Można by jeszcze długo analizować fakty które tworzyły i nadal tworzą nasz historyczny wizerunek.

Pewne jest tylko to, że my obecni członkowie Oddziału Jura-Łazy  mamy wielką charyzmę do kontynuacji tego co rozpoczęli nasi poprzednicy - pomnażania pozytywnego dorobku Oddziału, aby za 3 lata / co daj Boże / gdy będziemy świętować 60-lecie istnienia Oddziału Jura-Łazy  były również powody do satysfakcji .